کدینگ حسابداری چیست

5
(4)
کدینگ حسابداری
کدینگ حسابداری

تعریف کدینگ حسابداری و کاربرد آن چیست؟

کدینگ حسابداری چیست در حقیقت کدینگ حسابداری برای مکانیزه کردن عملیات حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. حساب‌ها بسته به نوع و حجم عملیات مالی در چند سطح تعریف می‌شوند. که هر مجموعه عملیات دارای یک کد می‌باشد.

حسابداران با استفاده از این کدها ثبت عملیات‌های حسابداری را به صورت صحیح انجام می‌دهند.

دارایی‌ها، بدهی‌ها و سرمایه از ارکان اصلی حسابداری می‌باشند که در طراحی یک سیستم کارای حسابداری لازم است تا به اجزاء ریزتری تبدیل شود. این اجزاء حساب‌های معین و تفصیلی می‌باشند که در زیر گروه اصلی معادله حسابداری قرار داده شده‌اند. کدینگ باید به نوعی طراحی شود که استانداردهای حسابداری را نقض نکند. در سیستم‌های حسابداری معمولا کدینگ حسابداری به صورت پیش‌فرض طراحی می‌شود که لازم است حتما حسابداران آن‌ها را بررسی و در صورت بروز مشکل و مغایرتی آن را اصلاح نمایند.

اهداف کدینگ حسابداری چیست

مسئله کدینگ حسابداری یک موضوع ویژه و قابل بررسی است که پیشنهاد می‌کنیم از ابتدای شروع امر حسابداری در هر کسب‌وکاری مورد استفاده قرار دهید. لذا ما در اینجا اهداف کدینگ حسابداری را مطرح می‌کنیم:

کدینگ حسابداری سبب استاندارد شدن عملیات‌های مالی و یکپارچه سازی آن‌ها بر اساس یک فرمت به خصوص می‌گردد.

به ثبت رویدادهای مالی و دقت بیشتر آن‌ها و همچنین سرعت و دقت در پردازش آن‌ها کمک شایانی می‌کند و باعث می‌شود خطای انسانی در تیم‌های حسابداری به پایین‌ترین حد ممکن برسد.

به تهیه گزارشات مالی با جزئیات دقیق و فراوان (همچون صورت معاملات فصلی) کمک شایانی می‌کند و به این موضوع سرعت و دقت بیشتری می‌بخشد.

در نتیجه کدینگ حسابداری، تحلیل و بررسی‌های مالی برای سرمایه‌گذاری یا محاسبه میزان دارایی‌ها به سادگی و بهتر از همیشه انجام شده و قدرت تصمیم‌گیری، تصمیم‌گیرندگان داخلی و خارجی را بهبود می‌بخشد.

نکات کدینگ حسابداری چیست

کدینگ حسابداری یک مسئله تخصصی به شمار می آید و باید توسط متخصص این کار یا حسابداران و مدیران مالی با تجربه انجام شود.

این مسئله بسیاری از مشکلات مالی و حسابداری واحدهای اقتصادی را از ریشه برطرف می‌کند یا باعث جلوگیری از آن می‌شود، لذا برای این کار باید، این سیستم به درستی طراحی شود.

انواع کدینگ حسابداری چیست

اگر بخواهیم به رایج‌ترین انواع کدینگ حسابداری که در حال حاضر در مجموعه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند اشاره کنیم به 5 نوع اصلی می‌رسیم. این پنج نوع عبارتند از:

کدینگ حفظی (بر اساس حروف اول حساب‌ها)

یکی از شیوه‌های کد دهی که ساده هم هست کد دهی بر اساس مختصر نویسی و علامت‌گذاری بر مبنای زبان فارسی است. در این روش کد گذاری حرف اول کلمات را برای بازه کوچکی از کلمات به کار می‌برند. برای مثال حساب‌های پرداختنی با کد «ح – پ» شناخته می‌شود.

کدینگ متوالی (پی در پی)

کدینگ متوالی با نام‌های کدینگ پی در پی و کدینگ سریالی هم دیده می‌شود. در این روش اعداد به صورت پشت سر هم به حساب‌ها و داده تخصیص داده می‌شود.

کدینگ سلسله مراتبی

یکی از پرکاربردترین روش‌های کدینگ، روش سلسله مراتبی است، زیرا که علاوه بر نظم و دقت خوبی که در این روش وجود دارد، محدودیت در تعداد حساب‌ها، کالاها و داده در این روش نیست.

مثال کدینگ سلسله مراتبی: در یک شرکت برای حساب دارایی‌ها کد 404 در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که حسابدار قصد داشته باشد زیر گروهی به این حساب اضافه کند می‌تواند با اضافه کردن یک عدد اعشاری به آن زیر گروه مورد نظر خود را ایجاد نماید. این روش به صورت ساختار یافته و بدون هیچگونه محدودیتی می‌تواند ادامه یابد.

کدینگ توده‌ای

در این روش کدها می‌توانند به یک حساب اختصاص داده شوند. این روش صرفا برای استفاده در یک دوره مالی قابل استفاده است‌.

کدینگ وجهی

در این روش نیز تخصیص اعداد و کدها را می‌توان به عنوان یک قرارداد استاندارد پذیرفت، به این دلیل که در این روش هر عدد معرف نوع خاصی از حساب‌ها و زیر مجموعه‌های آن است. برای مثال در کدینگ وجهی حسابداری یک فروشگاه می‌تواند با استفاده از یک نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی گروه یک را برای مشخص کردن بخش‌های مختلف فروشگاه، گروه دوم را به عنوان نماینده هزینه‌های مختلف فروشگاه و گروه سوم را به عنوان زیر گروه‌های 2 گروه قبلی در نظر گرفت.

سطوح مختلف کدینگ حسابداری

سطوح مختلف کدینگ حسابداری چیست

سیستم‌های نرم‌افزاری پیشرفته سطوح مختلفی برای کدینگ اطلاعات ارائه می‌کنند.

که به شرح زیر است:

کاربرد سیستم کدینگ در حسابداری

سیستم‌های متفاوت حسابداری، به منظور شناسایی بهتر و ساده‌تر حساب‌های شرکت و صورت‌های مالی از کدهایی که با نام کدینگ شناخته می‌شوند، استفاده می‌کنند.

سیستم کدینگ حسابداری سبب سرعت در امور حسابرسی شرکت می‌شود. این کدها به صورتی تعیین می‌شوند که در آن‌ها اقلام کالاها و خدماتی که قابلیت نقدشوندگی سریع دارند، در راس کدها قرار گیرند. همچنین با سخت‌تر و پیچیده‌تر شدن فرآیند نقد شوندگی، کددهی نیز پیچیده‌تر می‌شود.

کدینگ حسابداری، به فرآیند دسته بندی و مرتب‌سازی موضوعات و عنوان‌های مربوط به فعالیت‌های حسابداری یک شرکت یا سازمان شناخته می شود.

بعضی اوقات به دلیل زیاد بودن تعداد حساب‌ها، رویدادهای مالی شرکت به بخش‌های جزئی‌تر تقسیم می‌شوند؛‌ تا به وسیله آن ساختار دسته‌بندی حساب‌ها و رویدادهای مالی شبیه به هرم یا درخت باشد.

در این نوع ساختار، هر شاخه از درخت یک سرگروه دارد و در بخش‌های بعدی آن یک حساب کل، حساب‌های معین و حساب‌های تفضیلی به ترتیب قرار می‌گیرند.

لذا در سیستم کدینگ حسابداری، علاوه بر مشخص شدن سرفصل‌های اصلی و فرعی فعالیت‌ها و موضوعات مرتبط، ارتباط بین آن‌ها نیز مشخص می‌گردد.

برای انجام این کار اول سرگروه حساب‌ها تعیین می‌گردد. سرگروه حساب‌ها همان حساب‌های اصلی هستند که براساس آن‌ها دسته‌بندی‌های کلی شکل می‌گیرد و شکل کلی حساب‌ها را نشان می‌دهد.

حساب کل، شامل حساب‌هایی هستند که برای اداره دارایی و سازمان امور مالیاتی اهمیت زیادی دارند و نتیجه عملکرد آن‌ها باید به این سازمان‌ها ارائه گردد.

دسته سوم که حساب‌های معین هستند، به منظور گزارش دادن و تصمیم‌گیری مفید هستند. دسته چهارم نیز مربوط به حساب های تفضیلی است که برای هر سازمان به طور مخصوص تعریف می شوند.

در سیستم کد گذاری وقتی که حساب تفضیلی به حساب معین متصل باشند، به آن حساب استاندارد و در غیر این صورت به آن حساب شناور می گویند.

ﮐﺪﯾﻨﮓ درﺧﺘﯽ ﺣﺴﺎبﻫﺎی ﮐﻞ چیست؟

در اﯾﻦ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺑﺎید ﻫﺮ ﮐﺪام از ﺣﺴﺎب‌ﻫﺎی ﮐﻞ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺷﺪه را ﺑﻪ اﺟﺰای آن ﮐﻪ ﻫﻤﺎن ﺣﺴﺎب‌ﻫﺎی ﻣﻌﯿﻦ ﻫﺴﺘﻨﺪ جدا نموند. در اﯾﻦ ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽ‌ﺗﻮان ﺗﺎ ﭼﻨﺪ ﺳﻄﺢ ﻣﻌﯿﻦ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺖ ﮐﻪ اﻟﺒﺘﻪ ﻧﺮم‌اﻓﺰارﻫﺎی راﯾﺞ ﮐﻨﻮﻧﯽ ﺗﺎ ﯾﮏ ﺳﻄﺢ ﻣﻌﯿﻦ را ﺟﻮاﺑﮕﻮ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

بدین منظور ﻣﺜﻼً ﺣﺴﺎب ﻣﻮﺟﻮدی ﻧﻘﺪ و ﺑﺎﻧﮏ از ﮔﺮوه داراﯾﯽ‌ﻫﺎی ﺟﺎری ﮐﻪ ﮐﺪ 101 ﺑﻪ آن اﺧﺘﺼﺎص ﭘﯿﺪا می‌کند را جدا ﻣﯽ‌ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺗﺮﺗﯿﺐ زﯾﺮ می‌باشد.

اﻟﺒﺘﻪ اﮔﺮ ﺑﺨﻮاﻫﯿﻢ از ﯾﮏ ﺳﻄﺢ ﻣﻌﯿﻦ اﺳﺘﻔﺎده نماییم، ﺑﻪ ﺟﺎی اﯾﻦ ﮐﻪ ﻣﻮﺟﻮدی نقد ﺑﺎﻧﮏ‌ﻫﺎ را در ﺳﻄﺢ دوم ﺑﻪ رﯾﺎﻟﯽ و ارزی ﺗﻔﮑﯿﮏ ﮐﻨﯿﻢ، در ﻫﻤﺎن ﺳﻄﺢ ﯾﮏ ﺑﺎر ﻣﯽ‌ﻧﻮﯾﺴﯿﻢ ﻣﻮﺟﻮدی نقد ﺑﺎنک‌ها رﯾﺎﻟﯽ و ﺑﺎر دﯾﮕﺮ ﻣﻮﺟﻮدی نقد ﺑﺎﻧﮏ‌ﻫﺎی ارزی ﮐﻪ ﮐﺪ آن ﺑﻪ ﺗﺮﺗﯿﺐ 10101 و 10102 ﻣﯽ‌ﺷﻮد.

اﻣﺎ در اﯾﻦ‌ﺟﺎ ﭼﻮن دو ﺳﻄﺢ را ﻣﻌﯿﻦ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﯿﻢ، ﮐﺪ 10101 را ﺑﻪ ﻣﻮﺟﻮدی نقد ﺑﺎﻧﮏ‌ﻫﺎ اﺧﺘﺼﺎص دادﯾﻢ و از ﮐﺪ 1 و 2 ﺑﺮای ﺗﻔﮑﯿﮏ رﯾﺎﻟﯽ ارزی در ﺳﻄﺢ دوم اﺳﺘﻔﺎده ﺷﺪ.

کدینگ حساب‌های کل

حساب‌های کل، به سه گروه کلی حساب‌های دائمی دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام  و نیز حساب‌های موقت سود و زیانی که معمولاً با عنوان حساب کل خلاصه سود و زیان مطرح هستند، تقسیم می‌شوند.

برای کدینگ کردن حساب‌های کل معمولاً از دارایی‌ها شروع می‌کنند و در بین آن‌ها دارایی‌هایی که دارای قابلیت نقدینگی بیشتری هستند، دارای اولویت بیشتر هم می‌باشند.

معمولاً نقدترین دارایی، حساب وجوه نقد و حساب بانک است و لذا معمولاً کد یک را به وجوه نقد ، دو را به حساب بانک و به همین شکل به ترتیب‌، سایر دارایی‌ها را کدبندی می‌کنند.

بدهی‌ها و حقوق صاحبان سرمایه، نیز به همین شکل کدینگ می‌شود. باید توجه نمود که اجباری در توالی و پیوستگی کدها وجود ندارد، به طور مثال در صورتی که آخرین دارایی را کد ده، پوشش دهد، الزامی برای درج کد شماره یازده برای اولین بدهی نداریم و می‌توانیم عدد بیست را برای اولین بدهی در نظر بگیریم. معمولاً در بین حسابداران رایج است که پس از اتمام حساب های دارایی یا بدهی چند شماره  را خالی می گذارند، تا در صورتی که در آتی مدنظر باشد حساب کل دارایی جدیدی درج شود، در ادامه کدهای مربوط به دارایی ها بتوان آن را کدینگ کرد.

کدینگ حساب‌های معین

پس از تمام شدن کدبندی حساب‌های کل، نوبت به کدینگ نمودن حساب‌های معین می‌رسد.

حساب‌های معین نیز به همان ترتیبی که برای حساب‌های کل ذکر شد، مرتب و شروع به کدگذاری از عدد یک با بالا می‌شوند. درج شماره خالی بین حساب‌های معین مربوط به هر یک از حساب‌های کل، عرف است و بهتر است برای درج موارد احتمالی در آتی رعایت شود.

اگر فرض کنیم به حساب کل بانک کد دو ، را داده باشیم و به حساب معین مربوطه با عنوان حساب‌های جاری، کد پنج داده شده باشد، در حسابداری، کدینگ مذکور را به شکل 5 – 2 نمایش می‌دهند.

همواره عدد سمت چپ نشان‌گر کد حساب کل و عدد سمت راست نشان‌گر کد حساب معین می‌باشد.

بعضی از حسابداران قبل از اعداد، عدد صفر را نیز قرار می‌دهند، این موضوع مغایرتی با اصول حسابداری ندارد و مثلاً کد فوق را به شکل 005 – 02 ثبت می‌کنند، از آنجایی که صفر قبل از اعداد، خوانده نمی‌شود، تاثیری بر پروسه کاری ندارد و به همان شکل که توضیح داده شد، خوانده می‌شود.

کدینگ حساب‌های تفصیلی

پس از تمام شدن حساب‌های معین نوبت به کدینگ کردن حساب‌های تفصیلی می‌رسد. حساب‌های تفصیلی هم به همان ترتیب کدبندی که برای حساب‌های کل و معین ذکر شد، مرتب‌سازی می‌شوند و سپس از کد شماره یک ، کدبندی مربوطه آغاز می‌گردد.

به طور مثال برای حساب کل بانک و حساب معین حساب‌های جاری و حساب تفصیلی ” حساب جاری بانک ملت به شماره حساب 101010 ” می‌توان کد تفصیلی شماره 10 را در نظر گرفت. در این صورت می‌توان کدینگ مربوطه را به این شکل نمایش داد : 10 – 5 – 2؛ که همان‌طور که قبلاً بیان شد به ترتیب از سمت چپ نشان‌گر حساب کل 2 ، معین 5 و تفصیلی 10 است.

برای کدینگ حساب‌های تفصیلی نیز می‌توان قبل از اعداد ، صفر درج نمود : 0010 – 005 – 02.

نکته قابل توجه این است که به منظور کدینگ حساب‌های معین و تفصیلی تداوم شماره‌ها لازم نیست ، به این معنی که لازم نیست که لزوما کدینگ از عدد یک آغاز و الزاماً ادامه یابد.

بلکه می‌توانیم بطور مثال برای کدبندی هر یک از حساب‌های معین مربوط به هر حساب کل از عدد یک آغاز و برای معین حساب‌های کل بعدی نیز به همین شکل عمل کرد. مثلاً ممکن 5 حساب معین با کد یک و حساب‌های تفصیلی زیادی با کدهای یکسان داشته باشیم، بنابراین این موضوع مشکلی ایجاد نمی‌کند، چرا که در حسابداری کد مجموع که شامل مجموع حساب‌های کل و معین و تفصیلی است، همواره ملاک عمل میباشد. مانند : 5 – 2 – 1 یا 20 – 6 -10 و یا هر کد دیگری.

کدینگ شناور

به ترتیبی که گفتیم در تقسیم‌بندی و کدینگ کردن حساب‌ها، معمولاً برای هر حساب کلی ، یک یا چند حساب معین و برای هر یک از حسابهای معین نیز، یک یا چند حساب تفصیلی تعریف می‌شود. ولی در کدینگ نمودن سه طبقه به صورت حرفه‌ای‌تر، محدودیت متصل بودن چند حساب تفصیلی به یک حساب معین و یا چند حساب معین صرفاً به یک حساب کل، به چشم نمی‌خورد.

در این حالت ممکن است یک حساب معین به چند حساب کل و یا یک حساب تفصیلی به چند حساب معین متصل شده باشد.

به طور مثال فردی به نام ” آقای مهدوی ” در حساب‌های تفصیلی وجود دارد. لازم است این شخص به حساب کل اشخاص و معین حساب‌های دریافتنی متصل شود و ممکن است مثلا لازم باشد به حساب کل صاحبان سرمایه و حساب معین جاری شرکا، نیز متصل شود.

در صورتی که بخواهیم از روش اول برای کدینگ نمودن استفاده کنیم، لازم است یک بار حساب تفصیلی ” آقای مهدوی ” را برای حساب کل و معین اول و یک بار نیز برای اتصال به حساب کل و معین دوم ایجاد کنیم، این موضوع موجب ایجاد حساب‌های مشابه زیادی می‌شود و ممکن است موجب سرگردانی گردد و لذا از روش شناور استفاده می‌کنند تا کدینگ مختصرتر شود.

کدینگ درختی حساب‌های کل

جدول گروه حساب‌ها در کدینگ حسابداری چیست؟

تعیین حساب‌های کل

تعیین گروه حساب‌ها اولین بخش کدینگ محسوب می‌شود. در این بخش به هر گروه از حساب‌ها یک عدد اختصاص داده می‌شود که در زیر مشاهده می‌کنید.

کد حساب
گروه حساب
1
دارایی‌های جاری
2
دارایی‌های غیر جاری
3
بدهی‌های جاری
4
بدهی‌های بلندمدت
5
حقوق صاحبان سهام
6
درآمدها
7
بهای تمام شده کالای فروش رفته و خدمات ارائه شده
8
هزینه‌ها
9
سایر حساب‌ها

دارایی‌های جاری

بخش دوم کدینگ، ریز کردن حساب‌های مرحله قبل می‌باشد. یعنی به هر کدام از حساب‌های کل گروه‌های مرحله قبل، یک کد دیگر اضافه می‌کنیم. مثلاً موجودی نقد، اولین حساب کل از گروه دارایی‌های جاری است. بنابریان می‌توان به آن کد 101 داد، که در آن 1 به معنای دارایی‌های جاری و 01 به معنای موجودی نقد می‌باشد. از آنجایی که ممکن است تعداد حساب‌های کل هر گروه بیش از 10 قلم باشد بنابراین از یک کد دو رقمی (01) استفاده می‌کنیم.

تعریف دارایی جاری

دارایی‌های جاری مواردی هستند كه شركت انتظار دارد كه در آینده نزدیک، از آن‌ها برای کسب بازدهی و رسیدن به سود استفاده کند. گاهی اوقات به این دارایی‌ها، حساب جاری یا دارایی‌های مشابه وجه نقد نیز گفته می‌شود؛ زیرا این دارایی‌ها را می‌توانید به راحتی به درآمد و یا به وجه نقد تبدیل كنید. این دارایی‌ها، بودجه مورد نیاز برای فعالیت‌های شركت را فراهم می‌سازند. 

انواع دارایی در جدول زیر بیان شده است.

کد گروه
گروه حساب
کد حساب کل
حساب کل
1
دارایی‌های جاری
101
موجودی نقد و بانک
102
سرمایه‌گذاری کوتاه مدت
103
حساب‌ها و اسناد دریافتنی تجاری
104
سایر حساب‌ها و اسناد دریافتنی
105
موجودی مواد و کالا
106
سفارشات و پیش‌پرداخت‌ها
107
سپرده‌های ما نزد دیگران

دارایی‌های غیرجاری

دارایی‌های غیرجاری سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت شرکت است که، ارزش کامل آن در سال حسابداری محقق نمی‌شود. آن‌ها معمولاً به شدت غیر نقدشونده هستند، به این معنی که این دارایی‌ها نمی‌توانند به راحتی به پول نقد تبدیل شوند. نمونه‌هایی از دارایی‌های غیرجاری شامل سرمایه‌گذاری‌ها، مالکیت معنوی، املاک و مستغلات و تجهیزات است.

کد گروه
گروه حساب
کد حساب کل
حساب کل
2
دارایی‌های غیرجاری
201
دارایی‌های ثابت مشهود
202
استهلاک انباشته دارایی‌های ثابت مشهود
203
دارایی‌های در جریان تکمیل
204
دارایی‌های نامشهود
205
سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت
209
سایر دارایی‌های غیرجاری

بدهی‌های جاری

بدهی جاری، تعهدی است که دارای دو خصوصیت کلیدی است:

1. شرکت این بدهی را ظرف یک‌سال یا یک چرخه عملیاتی، هرکدام طولانی‌تر است، تسویه می‌کند.

2. شرکت به‌طور منطقی انتظار دارد این بدهی‌ها را از طریق دارایی‌های جاری خود و یا از طریق ایجاد یک بدهی جاری دیگر، تسویه کند. بدهی‌هایی که هر دو خصوصیت فوق را به صورت هم‌زمان نداشته باشند، به عنوان بدهی‌های غیرجاری (بلندمدت) طبقه‌بندی می‌شوند.

کد گروه
گروه حساب
کد حساب کل
حساب کل
3
بدهی‌های جاری
301
حساب‌ها و اسناد پرداختی تجاری
302
سایر حساب‌ها و اسناد پرداختنی
303
سفارشات و پیش‌دریافت‌ها
304
ذخیره مالیات
305
سود سهام پرداختنی
307
تسهیلات دریافتی کوتاه مدت
308
ذخایر

بدهی‌های بلندمدت (غیرجاری)

کد گروه
گروه حساب
کد حساب کل
حساب کل
4
بدهی‌های غیرجاری
401
حساب‌ها و اسناد پرداختنی بلندمدت
402
سایر حساب‌ها و اسناد پرداختنی بلندمدت
403
تسهیلات و اعتبارات مالی دریافتنی بلندمدت
404
ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان
405
درآمد انتقالی به دوره‌های آتی

حقوق صاحبان سهام

کد گروه
گروه حساب
کد حساب کل
حساب کل
5
حقوق صاحبان سهام
501
سرمایه پرداخت شده
502
اندوخته قانونی
503
سایر اندوخته قانونی
504
مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت
505
سود (زیان) انباشته

درآمدها

کد گروه
گروه حساب
کد حساب کل
حساب کل
6
درآمدها
601
فروش
602
درآمد حاصل از ارائه خدمات
603
سایر درآمدهای عملیاتی
604
سایر درآمدهای غیرعملیاتی

بهای تمام شده کالای فروش رفته و خدمات ارائه شده

کد گروه
گروه حساب
کد حساب کل
حساب کل
7
بهای تمام شده کالای فروش رفته
701
بهای تمام شده کالای فروش رفته داخلی
702
بهای تمام شده کالای فروش رفته خارجی
703
بهای تمام شده خدمات ارائه شده

هزینه‌ها

کد گروه
گروه حساب
کد حساب کل
حساب کل
8
هزینه‌ها
801
هزینه حقوق و دستمزد کارکنان غیردولتی
802
هزینه‌های عملیاتی
803
سایر هزینه‌های عملیاتی
804
هزینه‌های مالی
805
هزینه‌های غیرعملیاتی

سایر حساب‌ها

کد گروه
گروه حساب
کد حساب کل
حساب کل
9
سایر حساب‌ها
901
حساب‌های انتظامی
902
طرف حساب‌های انتظامی
903
تراز افتتاحیه
904
تراز اختتامیه

برای دانلود توضیحات کامل کدینگ حسابداری بر روی فایل زیر کلیک کنید.

برای راحتی شما کاربران عزیز، دو روش برای دانلود مقالات در سایت قرار داده شده است.

دانلود مقاله با عضویت در سایت علی اصغر شکرشکن

دریافت فایل PDF مقاله با پر کردن فرم زیر

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*

هرآنچه سؤال یا مُشکلی در ارتباط با این مقاله دارید لطفاً از طریق دیدگاه در میان بُگذارید، دیدگاه شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

دربارۀ من

اینجانب، با توجه به تحصیلات خود در رشته حسابداری تا مقطع دکتری و عضویت در مجامع حرفه‌ای و همچنین در کانون کارشناسان رسمی دادگستری به عنوان کارشناس رسمی با هدف ایجاد بستری بهتر برای انجام انواع خدمات مالی و به اشتراک گذاشتن برخی از تجارب با اهمیت، در حوزه‌های مختلف مالی و مالیاتی، حسابرسی و بالاخص کارشناس رسمی، اقدام به ایجاد این سایت نموده‌ام.
دربارۀ من

کپی با ذکر منبع بدون اشکال می‌باشد

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

چقدر این مقاله مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 4

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهید

متاسفیم که این مقاله برای شما مفید نبود!

اجازه دهید این مقاله را بهتر کنیم!

به من بگویید چگونه می‌توانم این مقاله را بهبود بخشم؟

علی اصغر شکرشکن
علی شکرشکن

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.